Welp. I’m not even sure why I’m using virtual space to say something so readily apparent, but… I didn’t post a weekly meal prep with my grocery spend last week. You know this. You can see my blog. But for once it wasn’t because I’ve let go of my goals – at least, not fully. It’s because last week, I didn’t really buy groceries. I made the decision to try out a “pantry shop” meal plan for the week. And how did it go?
Does anyone else feel like it’s been January for a thousand years? It’s not that it’s been dragging, but when I think about what I did the first week of the month, it feels like it’s been a lifetime. I think that was the week I made mac and cheese? I think I went to Zoolights? And now this is my third meal prep post? Crazy! Anyway, one of the common comments that has come up when I talk about my meal prep has been “I don’t know if I could eat the same thing every day”. I get that. Not everyone is a creature of habit as much as me. So this week is all about having different stuff daily! Please enjoy the $60 buffet meal prep.
Happy Wednesday, everyone! We’re officially a third of the way through the month – how!? It feels like it’s, like, January 4. Is this just how it is now that we’re adults? And speaking of being adults – how are you all doing with your goals and hopes and dreams this new year? (Or how are you doing living in your flop era? We embrace both choices at A Flimsy Plan.) I’m doing… medium, which is to be expected, and I’ll elaborate a bit below before I get into this week’s groceries/meal plan wrap up. Which I’m super excited about because it’s a $60 meal plan… but it features Hello Fresh! (Not sponsored, I just get excited when I get to have Hello Fresh.)
I think this might be the first time I’ve ever had a requested post in all the years I’ve been writing this blog. You guys, I’ve finally made it! I almost feel… nervous? (Actually, that’s a total lie. I’m never nervous about anything I post on this blog because I save my nerves for real life drama, obvi.) Anyway, if you checked out my Word of the Year post (or, honestly, if you know me at all), you know that I’m doing a (modified) no-spend challenge this January. And every January. We set goals, we share confessions and support throughout the month, and we give ourselves grace.
The reason I mention this is because I set a $50-60/week grocery budget and people went wild. In a very mature and subdued way. How could this be!? Give me your secrets! And… um… that’s what this post is. This is my $50 grocery budget meal plan.
If there’s one thing my readers know about me, it’s that I’m an actress. Oh no, wait, that’s not what this post is about… Let’s start over. If there’s one thing my readers know about me, it’s that I love challenges. Challenges are essentially the only way I actually achieve anything in life because I truly thrive on external validation. (Hashtag, maybe not the best quality? Hashtag love yourself?) Anyway, today is a not a deep dive into my psyche, today is a recap of the first week of my most recent challenge – Fit Girls Guide‘s 28 Day Jumpstart.
It’s recap time! Because we’re one week into No Spend April already. WOO! Week One! (Also, I totally didn’t take pictures of my meal prep this week. Hopefully that’s not actually something you want.)
The Spends
Blah blah blah, mortgage, cell phone, condo fees property tax… who cares? Let’s get down to the things I can control!
1. My gas gamble didn’t work – gas went up by four cents and I had to fill up this weekend. Meh. 2. Groceries only cost $19 this week! I have a rice and bean recipe that I am obsessed with and my pantry was already stocked with carrots, peas, onion and rice so I mostly just made a huge batch of that and then supplemented with some burrito bowl fixings. Delicious. 3. … I went to the Make It Market with my mom on Saturday and spent $40.
You Spent $40!?
Calm down, internet. I spent $40 and I don’t feel bad about it. I bought a one-of-a-kind art piece, created by a local artisan. For about six months, I’ve been trying to put together a wall in my kitchen – it currently has a chalkboard and a canvas print on it and I really want to hang up a corkboard that I already have for organizational purposes. However, this wall needs a something else to help balance the proportions… and I finally found something! After months of looking! I can finally not have my corkboard just leaning up against my wall in my kitchen.
I feel fine with this purchase because it was conscious and mindful. In months of looking, I hadn’t found anything I liked and I spent a ton of time weighing out the purchase before making it while at the Market. (I also didn’t buy any craft distilled liquors or tiny rings like I vaguely wanted to, so… winning.)
The No Spends
I know, that’s not an actual phrase, but I’m using it.
One of my biggest expenses is eating out. Part of it is that I love trying out new restaurants, with or without other people, but another part of it is just habit. I used to travel for work and I got super used to sitting at the bar in a restaurant with a book and a glass of wine to unwind. I got super used to grabbing a Chopped Leaf bowl on my way home from the gym because it was quick and healthy, and I was starving. Like I wrote about the tuna melt last week, a lot of what I did was just so easy and relatively inexpensive… but easy and inexpensive adds up, yo!
Right now, I think I’m still riding on the high of being oh so virtuous. It feels good to clear out my pantry and to go home to eat the meals I prepped. (Note: Old!Erin would totally have prepped meals and still gone out to eat anyway… that’s why it’s nice to have the “challenge” element to lean on.)
The Yoga
Oh my gosh, you guys, I am loving the Yoga With Adriene TRUE challenge. It reminds me a bit of being back in university and getting in touch with all the elements of myself – physical, emotional, mental, spiritual. I will note: I don’t recommend this challenge if you just want to “work out”. Though there are definitely some challenging physical elements, this is really about developing a yoga practice and figuring out what it means to you.
I did miss a day of the challenge – on Friday, I spent the night at my parents’ house, having a railway night (long story), and then I spent a day out with my mom on Saturday, going straight to my Saturday night plans. I had thought I’d be home by 10 pm or so, then being able to unwind with a little yoga, but that was not to be. In an amazing moment of kismet, Adriene actually spoke about how we have to develop our own practice, how it make take some of us longer than 30 days to complete the challenge and how we have to celebrate ourselves… during the session I wasn’t able to complete on Saturday and ended up doing on Sunday night. How perfect!
Well, my friends, I’m two days into No Spend April and I haven’t goofed it up. Yet. (I would really hope that I wouldn’t mess up in two days, but… you know. If I hadn’t publicly announced to the entire world that I was doing a No Spend Month, I probably definitely would have popped on over to the original Sunterra after my Lagree class on Monday to grab one of their tuna melt paninis. Only $6.99! Such a good deal! Those things are like crack.)
Okay, but let’s talk about the fact that if I get a tuna panini every week, that’s $28 a month and that is basically my entire grocery budget for a week.
Also, I’m definitely almost out of eyeshadow primer and am going to be rocking a real shimmery eye for most of the month because I do still have a bunch of the Sin Urban Decay Primer Potion left. And I should use that stuff.
Spend
Anyway, thus far I immediately had to get gas on the first – only $25 worth because I was convince the price of gas was going to go down and I could get a marginally better deal later in the week. (Sidenote: I was correct. It went down by about two cents. I could probably save a full $2!)
No Spend April – Week One Groceries
I also technically picked up my groceries for the week on March 31, because I was out running errands with my mom and she had to go to Superstore anyway. Full disclosure: I spent $34. It was all the nutritional yeast and the cashews’ fault!
But the yeast will last for longer than the entire month and the cashews are both delicious for snacks and earned me 1200 Optimum points towards free groceries. And $34 is pretty close to $30, so I’m not going to complain.
I live by meal prep so I made peanut butter and berry oats for breakfast the week (you can see the berries above, though I did mix them with the dregs of a few packs that were just languishing in the freezer) and chicken stirfry bowls for lunch for the week (all I had to pick up for that was the spinach and frozen veg – I had herbed chicken, basmati rice and all the sauces kicking around all ready).
Dinner is chaos, I’ve discovered I’m obsessed with the new Green Giant cauliflower tots, they’re all I want to eat ever anymore and I’m sure they’re secretly terrible for me so please don’t destroy my dreams. Also, I will be so sad when the package that I weirdly hoarded in my freezer for no reason at all runs out, because those things are expensive if they’re not on sale. And I’d try to make my own, but cauliflower is expensive too, yo.
An Incredibly Important Question
Do you guys want to see pictures of my meal prep? Is that a thing people like?